Základní zásady protikvasinkové diety:

  1. Omezte nebo eliminujte potraviny obsahující kvasnice: Kvasnice obsahují mikroorganismy, které mohou stimulovat růst kvasinek v těle. Omezte nebo eliminujte potraviny, jako jsou kynutá pečiva, pivo, víno, sýry, octy, jogurty a kvašené potraviny jako kimchi nebo kvašená zelenina. Neužívejte doplňky stravy na bázi kvasnic – pangamin.
  2. Konzumujte potraviny s probiotiky: Probíotika jsou zdravé bakterie, které mohou pomoci udržovat rovnováhu mezi dobrými a špatnými bakteriemi v těle. Konzumujte potraviny, jako jsou kyselé mléčné výrobky (kefír, jogurt, acidofilní mléko), kombucha a kysané zelí.
  3. Omezte nebo eliminujte cukry a rafinované cukry: Kvasinky se živí cukry a rafinované sacharidy mohou podpořit růst kvasinek v těle. Omezte nebo eliminujte potraviny, jako jsou sladkosti, bílá mouka, bílá rýže a sladké nápoje.
  4. Konzumujte potraviny s vysokým obsahem vlákniny: Vláknina může pomoci udržovat zdravou rovnováhu bakterií v těle a pomáhá odstraňovat toxiny a odpadní látky. Konzumujte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou celozrnné obiloviny, ovoce a zelenina.
  5. Konzumujte potraviny s vysokým obsahem antioxidantů: Antioxidanty pomáhají ochraňovat buňky před poškozením volnými radikály a podporují zdraví imunitního systému. Konzumujte potraviny s vysokým obsahem antioxidantů, jako jsou bobule, tmavá čokoláda, čaj a luštěniny.
  6. Udržujte si dostatečný příjem vody: Dostatečný příjem vody pomáhá udržovat tělo hydratované a podporuje normální fungování vnitřních orgánů. Doporučuje se vypít minimálně 8 sklenic vody denně.

Je důležité si uvědomit, že každé tělo je jedinečné a může reagovat na potraviny odlišně. Pokud máte obavy ohledně své stravy, můžete konzultovat nutričního poradce či lékaře.

 

Protikvasinkvá dieta – vhodné a nevhodné potraviny:

Určitě, zde jsou příklady vhodných a nevhodných potravin ve skupinách potravin:

Nápoje:

  • Vhodné: Voda, bylinkové čaje, zelený čaj, čaj z hořkých bylin, kokosová voda, kefír, kombucha
  • Nevhodné: Sladké nápoje, džusy s přidaným cukrem, káva, alkoholické nápoje

Pečivo:

  • Vhodné: Celozrnné pečivo, bezkvasné pečivo, pečivo bez cukru a kvasnic
  • Nevhodné: Bílé pečivo, sladké pečivo, pečivo s kvasnicemi

Zelenina:

  • Vhodné: Zelené listové zeleniny, květák, brokolice, paprika, mrkev, ředkvičky, celer, ředkvičky, česnek, cibule
  • Nevhodné: Brambory, kukuřice, řepa, hrášek, batáty

Ovoce:

  • Vhodné: Maliny, borůvky, jahody, broskve, hrušky, jablka, meruňky, ananas
  • Nevhodné: Hrozny, banány, kiwi, melouny

Luštěniny:

  • Vhodné: Čočka, fazole, cizrna, hrách
  • Nevhodné: sója, fazolky, sójové boby

Obiloviny:

  • Vhodné: Hrstové placky, rýže, quinoa, kuskus, pohanka, ovesné vločky
  • Nevhodné: Bílá rýže, bílá mouka, kukuřice, pečivo z bílé mouky

Maso:

  • Vhodné: Krůtí, kuřecí a králičí maso, ryby, divočina, vepřové maso
  • Nevhodné: Hovězí maso, uzeniny, slanina, špek, smažené maso

Mléčné výrobky:

  • Vhodné: Kefír, jogurt, zakysaná smetana, sýr s nízkým obsahem tuku
  • Nevhodné: Mléko, smetana, tučné sýry, zakysané mléko

Je důležité si uvědomit, že každé tělo je jedinečné a může reagovat na potraviny odlišně. Pokud máte obavy ohledně své stravy, můžete konzultovat s odborníkem na výživu nebo lékařem.

 

Potravinové alergie mohou hrát též velmi důležitou roli při výběru vhodných potravin. Pokud máte podezření, že trpíte potravinovou alergií, můžete tuto alergii zjistit několika způsoby:

  1. Vyšetření u alergologa: Alergolog Vám může doporučit kožní testy, které mohou identifikovat přítomnost alergie na určitou potravinu. Během testu alergolog aplikuje na Vaši kůži malé množství alergenu (v tomto případě potraviny) a sleduje reakci Vašeho těla.
  2. Krevní test: Krevní test může být užitečný k identifikaci specifických protilátek proti alergenům v potravinách.
  3. Eliminační dieta: Eliminační dieta zahrnuje vyloučení potenciálně alergenních potravin z Vaší stravy po dobu 2-4 týdnů. Poté můžete postupně opětovně zahrnovat tyto potraviny zpět do Vaší stravy a sledovat, zda se u Vás vyskytují příznaky alergie.

Je důležité si uvědomit, že alergie na potraviny může být velmi vážným stavem a v některých případech může způsobit anafylaxi, což je život ohrožující stav. Pokud máte podezření, že trpíte potravinovou alergií, měli byste co nejdříve vyhledat odbornou pomoc.